Ubezpieczenie na życie przy uzyskaniu kredytu

Jak ważne jest ubezpieczenie na życie dla pożyczki? Może lepiej odmówić?

Warunek ubezpieczenia na życie zawarty jest w prawie każdej umowie oferowanej pożyczkobiorcy przez bank. W niektórych przypadkach pożyczkobiorca nawet nie wie, że ubezpieczone jest życie, ale koszt pożyczki rośnie.

Zgodnie z art. 935 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej, ustawa nie może nałożyć na obywatela obowiązku ubezpieczenia życia lub zdrowia.

Oznacza to, że obywatel ma prawo do podjęcia zobowiązań do ubezpieczenia swojego życia, ale nie jest do tego zobowiązany na mocy prawa.

Jeśli pożyczkobiorca odmówi ubezpieczenia, może po prostu nie dostać pożyczki. W końcu zasady banku często ustanawiają obowiązkowe ubezpieczenie na życie na kwotę kredytu 200-300 tysięcy złoty.

Polityka niektórych banków dotycząca egzekwowania ubezpieczenia niesie za sobą pewne ryzyko. Przecież praktyka sądowa wspiera kredytobiorców, którzy są oburzeni takim ograniczeniem. Oni pozwać i kwestionowania legalności przymusu ubezpieczeń na życie.

Generalnie więc przy zawieraniu umowy pożyczkobiorca ma do wyboru – zaciągnąć pożyczkę z ubezpieczeniem lub zawrzeć umowę bez ubezpieczenia .

Bardzo często koszt polisy opłacany jest w całości lub za kilka lat z góry. W przypadku, gdy pożyczka zostanie spłacona przed terminem, pieniądze za ubezpieczenie zostaną częściowo zwrócone, aw najgorszym przypadku w ogóle nie zostaną zwrócone. W takiej sytuacji klient ponosi straty.

Dla banku korzyścią jest prowizja agencyjna, a towarzystwo ubezpieczeniowe otrzymuje środki z polisy. Sprzedaż ubezpieczenia podczas pożyczki jest opłacalna, ponieważ szansa na zdarzenie ubezpieczeniowe jest niezwykle mała.

Należy zauważyć, że czasami bardzo trudno jest zrezygnować z ubezpieczenia na życie przy udzielaniu pożyczki. Ale jeśli nie boisz się trudności i nie jesteś gotowy zapłacić dodatkowych odsetek, nie rezygnuj ze swojego pomysłu. Oprzyj się chęci rezygnacji z ubezpieczenia.

Na przykład w przypadku kredytu hipotecznego kwota nadpłaty za ubezpieczenie może wynosić około 10%. Jeśli zgodziłeś się na ubezpieczenie i ostatecznie chciałeś zwrócić środki i złożyłeś wniosek, dokładnie postępuj zgodnie z procesem. Jeśli odmówiono Ci zwrotu pieniędzy, możesz zwrócić się do sądu.

Pożyczkobiorca, ubezpieczając swoje życie, chroni swoich bliskich przed zobowiązaniem do spłaty zadłużenia kredytowego.

Dlatego przy najmniejszych obawach o swoje zdrowie i życie warto wykupić ubezpieczenie, aby uchronić rodzinę przed problemami w przyszłości.

Jeśli koszt ubezpieczenia jest niewielki, warto go kupić.

Rzeczywiście w takim przypadku ryzyko niespłacenia pożyczki zmniejszy się, a klient będzie mógł liczyć na niższe oprocentowanie za wykorzystanie pożyczonych pieniędzy.

Alexander Wiśniewski
Alexander Wiśniewski
Analityk finansowy z 8-letnim doświadczeniem
Rate author