Smishing – słownik

Smishing (angielski SMiShing – from SMS and Fishing) to rodzaj oszustwa polegający na nakłonieniu osoby, która otrzymała określoną wiadomość SMS, do podania danych swojej karty bankowej, danych dostępowych do konta osobistego banku lub innych poufnych informacji. Smishing jest podobny do phishingu, nie tylko dźwiękiem, ale także mechanizmem oszustwa, tylko wtedy, gdy oszustwa phishingowe wykorzystują e-maile i pseudo-strony.

Smishing może przybrać formę SMS-a otrzymanego z banku lub sieci detalicznej, a także powiadomienia o wygranej na loterii. W e-mailach otrzymywanych od oszustów można wykryć ogólny analfabetyzm, literówki, fikcyjne symbole (na przykład 0 zamiast o), a tym samym rozpoznać phishing, chociaż takie wiadomości często wyglądają dość przekonująco. SMS-y mają mały rozmiar, więc są kompilowane bardziej kompetentnie. Najważniejsze, że banki, firmy czy loterie nie wysyłają takich komunikatów.

Najczęściej sms-y skomponowane są w duchu „Gratulacje, wygrałeś!” i zawiera propozycję wprowadzenia kodu, aby otrzymać pieniądze lub nagrodę. Wiadomość może również zawierać prośbę o zadzwonienie pod określony numer, odpowiedź na tego SMS-a lub skorzystanie z określonego łącza.

Jeśli ofiara zareaguje na taką wiadomość, oszuści przechodzą do kolejnego etapu – wyciągania poufnych informacji lub proszenia o przelanie pieniędzy na jakieś konto, na przykład telefon komórkowy, w zamian za wygraną. A kliknięcie linku w wiadomości obarczone jest infekcją smartfona.

Aby nie stać się ofiarą wymyślnych oszustw, musisz przestrzegać kilku prostych zasad:

  • nie wierzcie, bo jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to próbują was oszukać;
  • nie odbieraj, nie dzwoń, nie podążaj za linkami, nie ujawniaj poufnych informacji;
  • poinformować operatora telefonii komórkowej o podejrzeniu smishingu i poprosić o zablokowanie numeru, z którego wysłano wiadomość, a jeśli SMS przyszedł rzekomo z banku obsługującego lub sieci detalicznej, to również należy o tym powiadomić.
  • Alexander Wiśniewski
    Alexander Wiśniewski
    Analityk finansowy z 8-letnim doświadczeniem
    Rate author