PIN online – słownik

PIN online to jeden ze sposobów weryfikacji użytkowników podczas dokonywania transakcji kartami bankowymi, na przykład podczas płacenia za zakupy w punktach handlowo-usługowych. Zgodnie ze standardami międzynarodowych systemów płatności istnieje pięć metod weryfikacji, a kod PIN online jest najstarszym z nich. Tylko tą metodą można sprawdzić kod PIN karty bez chipa.

Schemat weryfikacji przy użyciu internetowego kodu PIN jest następujący. Posiadacz karty wprowadza kod PIN na klawiaturze terminala POS, terminal konwertuje kod PIN i numer karty na weryfikacyjny PIN-blok, szyfruje go i przekazuje do banku wydającego w celu weryfikacji. Bank nie posiada kodów PIN wydawanych przez siebie kart, wartość weryfikacyjna utworzona z kodu PIN i numeru karty przechowywana jest w jego systemie księgowym. To właśnie ta wartość jest porównywana z blokiem weryfikacyjnym PIN otrzymanym przez bank wydający z placówki po odszyfrowaniu.

W drodze do banku blok weryfikacyjny PIN przechodzi przez kilka węzłów pośrednich. Szybkość tej metody weryfikacji jest stosunkowo niewielka i zależy od sposobu połączenia placówki z obsługującym ją bankiem przejmującym. PIN online nie zadziała, jeśli placówka obecnie nie ma połączenia z bankiem przejmującym.

Alexander Wiśniewski
Alexander Wiśniewski
Analityk finansowy z 8-letnim doświadczeniem
Rate author