10 głównych zasad początkującego inwestora – rentowność i ryzyko, cele i oczekiwania

Inwestowanie to długa droga, do której trzeba się dokładnie przygotować.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać właściwe podejście do inwestycji długoterminowych.

Drugą praktyczną wskazówką jest rozpoczęcie inwestowania niewielkimi kwotami. Z tych, które na pewno nie byłyby znaczące z punktu widzenia budżetu rodziny. Jeśli nie jesteś profesjonalnym traderem lub finansistą, inwestowanie pasywne to dobry przepis .

Po prostu utwórz swój pierwszy portfel obejmujący wiele akcji i zacznij go monitorować.

Naucz się rozumieć raporty brokerów, śledź wiadomości na temat zakupionych papierów wartościowych i zrozum, jak wpływają one na notowania.

Z jakiegoś powodu wielu uważa akcje za hipotetyczny składnik aktywów, ale w rzeczywistości jest to nieruchomość. Samochód wyjeżdżający z salonu natychmiast staje się tańszy, a dobra promocja rośnie wraz z rozwojem firmy.

Akcje mogą być darowane dzieciom lub dziedziczone, można je zastawić kredytem bankowym, aw odróżnieniu np. Od mieszkań można je bardzo szybko sprzedać.

Spróbuj traktować swoje udziały jak własność.

Opierając się na tym podejściu, staraj się wybierać ze swojego portfela tylko dobrą „nieruchomość”, w którą wierzysz z całego serca.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy, kto przychodzi na giełdę, ma ten sam cel – zarabiać pieniądze i zaspokajać swoje potrzeby, ale jeśli zagłębisz się w szczegóły, to różni uczestnicy – skalper, aktywny trader lub inwestormają różne cele lokalne.

Dwie pierwsze wymagają szybkich zysków (dlatego dokonują wielu transakcji). Ten ostatni jest „maratończykiem” i przez długi czas gotowy jest czekać na dochód.

Dobrze sformułowany cel wyznaczy charakter Twojej pracy na rynku.

Możesz inwestować samodzielnie, możesz przekazać pieniądze kadrze kierowniczej profesjonalistów lub skorzystać z osobistego doradcy finansowego BCS Premier.

Jeśli jesteś gotów poświęcić czas na badanie rynków i emitentów oraz dokonywanie transakcji na własną rękę, to pierwsza kwestia jest ci bliższa, zwłaszcza że historia zna odnoszących sukcesy prywatnych inwestorów, którzy byli w stanie zbić fortunę wykonując nawet proste operacje, podglądając poczynania szefa lub po prostu bazując na czytaniu gazety.

Nie należy zapominać o tej zasadzie, jeśli zdecydujesz się powierzyć swoje pieniądze menedżerom lub zastosujesz się do wypowiedzi niektórych ekspertów branżowych lub tak zwanych giełdowych guru, których rady mogą wpłynąć na Twoją decyzję inwestycyjną. Ostatecznie ty i tylko ty jesteś odpowiedzialny za swoje czyny.

Na ścieżce inwestycyjnej napotkasz wiele przeszkód, z których główną jest Ty, Twoje pragnienia i emocje.

Wyobraź sobie, że zacząłeś inwestować latem 2008 r. I co miesiąc postanowiłeś kupować akcje w swoim długoterminowym portfelu. Jakie emocje czułbyś zimą 2009 roku, obserwując, jak Twoje inwestycje topnieją każdego dnia?

Bardzo trudno jest w takim momencie zachować spokój , ale gdybyś zdecydował się podążać za swoim planem do końca, szybko wyszedłbyś na dobry plus. Więc bądź konsekwentny.

Czasami początkujący inwestorzy dosłownie od razu dostrzegają szybki wzrost kupowanych akcji, co skłania ich do radykalnego zwiększenia inwestycji. I to jest typowy błąd.

Musimy jasno zrozumieć, że szybki wynik na giełdzie to raczej przypadek niż wzór. Tylko kilku profesjonalnych traderów z wieloletnim doświadczeniem ma niezmiennie wysokie i stałe dochody.

Radzimy początkującym inwestorom, aby rozważyli zakup akcji jako średnio- i długoterminowy sposób uczestniczenia w rozwoju gospodarki lub niektórych branż. Oczywiście podjęcie ryzyka inwestycyjnego oznacza także skupienie się na wyższej rentowności niż np. Lokata w banku. Dlatego w dłuższej perspektywie wyprzedzanie kursu bankowego od półtora do dwóch razy jest całkiem rozsądnym celem.

Zarabianie 100%, a nawet 50% dochodu w sześć miesięcy to raczej mityczny cel.

Niestety musimy pogodzić się z tym, że mając 100 tysięcy złoty nie da się zarobić na giełdzie na nowym samochodzie w ciągu 2-3 lat. Ale inwestując 10-20 tysięcy złoty w niezawodne aktywa każdego miesiąca, możesz zgromadzić bardzo znaczną kwotę dla budżetu w ciągu kilku lat.

Prosta, ale ważna zasada, której przestrzegają nie tylko początkujący, ale także doświadczeni inwestorzy – staraj się zdywersyfikować swoje inwestycje. Zacznijmy od tego, że 25-30% oszczędności lokuje się na giełdzie , resztę w innych rodzajach aktywów.

Przy tworzeniu samego portfela rozsądna dywersyfikacja wygląda następująco: nie polegaj na jednym sektorze gospodarki, wybierz cztery lub pięć, a najlepiej nie inwestuj więcej niż 10% portfela w akcje jednej spółki. Tej pozornie prostej zasady kierują się największe na świecie fundusze inwestycyjne i znani inwestorzy.

Czytaj, słuchaj, komunikuj się z ludźmi, interesuj się tym, co się dzieje wokół: w polityce, ekonomii, życiu firm, w które zainwestowałeś pieniądze.

Nie trać ostatnich pieniędzy na inwestycje

Inwestycji nie można dokonywać bez solidnych podstaw finansowych. Czemu? Zobacz pierwszą zasadę.

Przeczytaj też brief o głównych zasadach początkującego inwestora:

Alexander Wiśniewski
Alexander Wiśniewski
Analityk finansowy z 8-letnim doświadczeniem
Rate author